Kabızlık sorunu; sağlıksız beslenmeye, yetersiz diyet lifi (posa) alımına, yetersiz sıvı tüketimine, fiziksel inaktiviteye, strese ve kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

wc, tuvalet kağıdı, 3, kabızlık, ishal, peklik

Birazdan tarifini paylaşacağım marmelatı; insülin direnci, diyabet, tiroit ve böbrek hastalıklarınız yoksa uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz.

kuru incir., kurutulmuş meyve, kuru meyvej

Kabızlık sorununa karşı marmelat tarifi

  • 1 adet kuru incir
  • 3 adet kuru kayısı veya gün kurusu kayısı
  • 4 adet kuru erik (özellikle mürdüm eriği)

Yukarıdaki besinleri küçük parçalara ayırarak 2 su bardağı içme suyunda haşlayın. Koyu kıvam aldığında ocağı söndürerek 2 tatlı kaşığı natürel sızma zeytinyağını da ekleyerek karıştırın.

marmelat, reçel, tatlı

Hazırladığınız marmelatı üçe bölerek sabahları 2 su bardağı ılık su ile tüketin. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

561 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

Kabızlık sorunu için marmelat tarifi – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 14 Mayıs 2020 23:16 tarihinde

[…] Kabızlık sorunu; sağlıksız beslenmeye, yetersiz diyet lifi (posa) alımına, yetersiz sıvı tüketimine, fiziksel aktivite yetersizliğine, strese ve kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir