Peklik veya konstipasyon olarak da adlandırılan kabızlık, bağırsak hareketlerinin normale göre azalmasını ifade ediyor.

tuvalet, banyo, kabızlık, peklik, konstipasyon, kusma, vomiting, boşaltım, wc, kaka,

Tüm dünyada yaygın olarak görülen kabızlık, bireye özgü olarak tanımlanıyor.

Örneğin günde iki kez dışkılayan birey, aniden iki günde bir dışkılamaya başlarsa kabızlık yaşadığı ifade edilebilir. 

tuvalet, banyo, kabızlık, peklik, konstipasyon, kusma, vomiting, boşaltım, wc, kaka,

Sağlıksız beslenmeye, yetersiz posa (diyet lifi) alımına, yetersiz sıvı tüketimine, fiziksel inaktiviteye,  strese ve kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilen kabızlık; bir hastalık değildir. Kabızlığın diğer nedenlerini buradaki yazımda bulabilirsiniz.

mide, karın, gaz, şişkinlik, abdominal bölge, kabızlık, bağırsak

Konuya ilişkin diğer içeriklerime buradan ulaşabilirsiniz. Kabızlık hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

176 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Cebeci Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi ile Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi gibi köklü sağlık kuruluşlarında beslenme alan çalışmalarını tamamlayarak Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olmuş ve lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.000’i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

2 yorum

Kabızlık nedir? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 14 Mayıs 2020 23:21 tarihinde

[…] Peklik veya konstipasyon olarak da adlandırılan kabızlık, bağırsak hareketlerinin normale göre azalmasını ifade ediyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

Kahve tüketimi ve kabızlık arasında nasıl bir ilişki var? – Momentum · 17 Mayıs 2020 16:04 tarihinde

[…] hareketlerinin normale göre azalmasını ifade eden kabızlık, beslenme durumu başta olmak üzere pek çok etkene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir