Bağırsak tembelliği olarak da bilinen kabızlığın, hatalı beslenme alışkanlıklarından kanser türlerine kadar uzanan çok sayıda nedeni bulunuyor. Kullandığınız ilaçlar, bu nedenlerin başında geliyor.

İlaç, hap, zayıflama hapları, kapsül, akılcı ilaç kullanımı

1 • Kabızlığa neden olabilen 5 ilaç: “Demir”

Demir takviyeleri, bileşimleri nedeniyle kabızlığa neden olabiliyor.

öfke duygusunu yenmek

2 • Kabızlığa neden olabilen 5 ilaç: “Lityum”

Yaygın olarak kullanılan duygudurum dengeleyicilerinden biri olan lityumun metabolik yan etkilerinden biri de kabızlık sorunudur. 

mide, bulantı, kusma, mide ağrısı, karın, kadın

3 • Kabızlığa neden olabilen 5 ilaç: “Antiasitler”

Mide ekşimesinde ve yanmasında kullanılan, içinde alüminyum ve kalsiyum bulunan antiasitler kabızlığa neden olabiliyor.

doping, ilaç, kapsüli tablet, besin desteği, takviye ürünler

4 • Kabızlığa neden olabilen 5 ilaç: “Antiepileptikler”

Epilepsi ilaçları, bazı durumlarda ciddi kabızlık sorunu oluşturabiliyor.

depresyon, antidepresan, ilaç, haftalık,

5 • Kabızlığa neden olabilen 5 ilaç: “Antidepresanlar”

Antidepresanların en sık görülen yan etkileri; ağırlık artışı, iştah değişikliği, mide bulantısı, sersemlik ve kabızlıktır.

depresyon, erkek, siyah beyaz, yalnızlık

Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız ve içerikte bahsettiğim ilaçlardan birini kullanıyorsanız hekiminize başvurun. Kabızlık sorunu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

683 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

Kabızlığa neden olabilen 5 ilaç – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 16 Mayıs 2020 20:58 tarihinde

[…] Bağırsak tembelliği olarak da bilinen kabızlığın, hatalı beslenme alışkanlıklarından kanser türlerine kadar uzanan çok sayıda nedeni bulunuyor. Kullandığınız ilaçlar, bu nedenlerin başında geliyor. İçeriğin devamı burada yer alıyor.  […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir