Kemik gelişiminde ve kan pıhtılaşmasında önemli görevleri bulunan K vitamini, besinlerde K1 vitamini formunda bulunurken bağırsak florasında K2 vitamini (Menakinon, MK-4) şeklinde üretilmektedir. Günlük gereksinim miktarı 10mcg olan K vitamininin eksikliğine toplumda çoğunlukla rastlanmamaktadır.

Brokoli, sebzeler

1 K vitamini içeriği yüksek 4 besin: “Bazı sebzeler”

Brüksel lahanası, beyaz lahana, kırmızı lahana, brokoli, kereviz, karnabahar, soya fasulyesi, şalgam, havuç, pancar, patates, mısır, kuşkonmaz, bamya, kırmızı biber ve taze soğan, ıspanak, marul gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler; K vitaminince zengin besinlerdir. Ayrıca kekik, fesleğen ve adaçayı gibi otlar da K1 vitamini açısından zengin kaynaklardır. Turşu gibi fermente besinlerde ise K2 vitamini bulunmaktadır.

blueberries, blueberry, yaban mersini, yabanmersini

2 K vitamini içeriği yüksek 4 besin: “Meyveler”

K vitamini; armut, incir, kivi, üzüm, erik, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyvelerde yüksek oranda bulunmaktadır.

antep fıstığı, şam fıstığı tatlısı, kase

3 K vitamini içeriği yüksek 4 besin: “Bitkisel yağlar”

Antep fıstığı, ceviz ve kaju gibi yağlı tohumlar ile bitkisel sıvı yağlar, K vitamini içermektedir.

çilek, üzüm, süt, yoğurt, ekmek, meyveler, ara öğün

4 K vitamini içeriği yüksek 4 besin: “Hayvansal besinler”

Yağlı süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir ve tereyağı gibi süt ürünleri ile yumurta sarısı ve karaciğer gibi sakatat besinler K2 vitamini bakımından zengindir.

K vitamini hakkında detaylı bilgi için uzman diyetisyeninize başvurun. Sağlıklı günler diliyorum.

684 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

3 yorum

Muhammed mutlu · 21 Şubat 2020 14:24 tarihinde

tahlilde k yazan sayımı oluyor bu vitamin, bende düşük çıkmış L yazıyor

    Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ · 10 Haziran 2020 16:38 tarihinde

    Muhammed Bey merhaba, tetkiklerde K ile ifade edilen değişken potasyumdur, K vitamini rutinde bakılmaz. Detaylı bilgi için tetkiklerinizi isteyen hekimle görüşün.

K vitamininin 4 görevi! – Momentum · 21 Şubat 2020 11:55 tarihinde

[…] önce hangi besinlerde yüksek miktarda bulunduğunu yazdığım K vitamininin yetersizliğine, yeni doğanda, uzun süre antibiyotik kullananlarda ve […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir