Ispanakta; ß-karoten, E vitamini, K vitamini, B vitaminleri, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, manganezomega 3, koenzim Q10, polifenoller, α-lipoik asit, glutatyon, lutein, zeaksantin, mezozeaksantin ve betain bulunuyor.

kalp, maket, damar, koroner arter

Betain, kalp hastalıklarına yönelik risk faktörünü gösteren homosistein düzeyini azaltıyor.

katarakt, göz, görme, kornea, renkli göz

Lutein, zeaksantin ve mezozeaksantin ise gözün makula bölgesinde bulunan bileşenlerdir. Göz sağlığını destekleyen antioksidan bir bileşen olan lutein, katarakt ve makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarına ve ışığın zararlı etkilerine karşı gözü koruyor.

ıspanak, yeşillik, yeşil yapraklı sebze, sninach

Ispanak

Ayrıca ıspanağın kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceği ifade ediliyor.

Yarım demet ıspanak (150 gram) 25 Kcal’dir. Ağırlık kaybetmeyi planlayan ya da obezite ile yaşayan bireylerin ıspanağı diyetlerine eklemelerini öneriyorum. Geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

536 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir