İnsülin direncinin net biçimle anlaşılabilmesi için pankreasın ve insülin hormonunun tanınması gerekmektedir.

Pankreas

15-25 cm uzunluğunda ve 55-70 g ağırlığında olan pankreas; karın boşluğunda ve omurganın bel bölümünde yer alan salgı bezidir.

pankreas organı, pankreaz salgı bezi

İnsülin

Pankreastan salgılanan, besinlerle alınan glikozu hücrelere ve organlara ulaştıran hormon olan insülin, kandaki şekeri hücrelere götürerek bu şekerin enerji olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

diabet, diyabet, şeker, şeker hastalığı, şeker ölçüm makinası, glikometre

İnsülin az salgılandığında ya da hiç salgılanmadığında kanda glikoz birikerek kan şekeri yükselmektedir. Diyabet (Şeker hastalığı) olarak isimlendirilen bu hastalıkta kalp, damarlar ve karaciğer zarar görerek yaşam kalitesi düşmektedir.

İnsülin, insülin direnci, şeker, diyabet, şekerli, tatlı, şerbet, zayıflama, açlık, açıkma, kan şekeri

İnsülin direnci

  • Pankreas, insülin hormonunu hiç salgılamıyorsa tip 1 diyabet,
  • Pankreas, insülin hormonunu az miktarda salgılıyorsa ve bu miktar vücut için yeterli gelmiyorsa tip 2 diyabet,
  • Pankreas, insülin hormonu salgılamasına karşın karaciğerde, yağ ve kas dokularında bu insüline karşı duyarsızlık oluşmuşsa bu durum insülin direnci olarak adlandırılmaktadır.

İnsülin direncinde, salgılanan insülin hücrelerde enerjiye dönüşerek vücut tarafından yeterince kullanılamamaktadır. İnsülin direnci hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

669 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

4 yorum

İnsülin direnci nedir? – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 6 Nisan 2020 15:21 tarihinde

[…] İnsülin direncinin net biçimle anlaşılabilmesi için pankreasın ve insülin hormonunun tanınması gerekmektedir. Pankreas 15-25 cm devamı… […]

Tip 3 diyabet nedir? – Momentum · 5 Mayıs 2020 20:59 tarihinde

[…] düşük insülin düzeyinin yanında beyinde insülin direnci ile tanımlanan Alzheimer hastalığı ile tip 3 diyabet arasındaki kalıtımsal bağlantı […]

3 soruda: “Resveratrol” – Momentum · 24 Haziran 2020 09:59 tarihinde

[…] İnsülin üzerinde etkili olan resveratrolün kan şekerini dengeleyemeye yardımcı olduğu ifade ediliyor. […]

Ağustos ayında hangi meyve ve sebzeleri tüketmelisiniz? – Momentum · 24 Temmuz 2020 17:12 tarihinde

[…] meyveleri;  diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıklarınız yoksa ağustos ayı dışında da reçel yaparak uzman […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir