Bundan 70 yıl önce ortaya atılan aralıklı oruç, IF (intermittent fasting) ismiyle anılıyor ve diğer popüler diyetlerden hangi besinlerin yasaklanması gerektiği noktasında değil besinlerin ne zaman tüketilmesi gerektiği konusunda ayrılıyor.

doğal mineralli maden suyu, mineral sodası, zengin mineral içeren su

Aralıklı oruç beslenmesinde oruçluyken su, şekersiz çay, kahve ve sade maden suyu tüketilebiliyor. Pek çok aralıklı oruç modeli olmasına karşın en popüler iki aralıklı oruç sistemi bulunuyor.

beslenme, ıf diyeti, aralıklı oruç

Belirli aralıklarda beslenme

Belirli aralıklarda beslenme sistemde 4, 6 veya 8 saatlik tokluk periyotları bulunabilir. Bir günde (24 saat içinde), 16 saat aç kalarak 8 saat beslenebilirsiniz.

beslenme, ıf diyeti, aralıklı oruç

24 saat aç kalarak beslenme

24 saat aç kalarak beslenme modelinde, bir gün belli bir saate kadar beslenilirken bir gün (24 saat) aç kalınır. İkinci gün aç kalınarak aynı saat geldiğinde besin tüketimi başlar.

Diyetisyen, online diyet, beslenme uzmanı, doktor

Öğün atlamanın, aç kalmanın ve dengesiz beslenmenin sağlık üzerinde pek çok zararlı etkisi bulunuyor. Bu beslenme biçimi mutlaka uzman diyetisyen eşliğinde yürütülmelidir. Aralıklı oruç hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

976 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir