16. yüzyılda İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirilen hindi, özel günlerin önemli ana öğünlerinden biri haline gelmiştir.

1 • Hindi etinin yağ oranı düşüktür

Hayvansal kaynaklı protein içeren besinlerden biri olan hindi, yağ oranı en düşük etlerden biridir.

tavuk, sofra, beyaz, pirinç, pilav, domates

2 • Hindi eti, bağışıklık sistemini destekler

İçerdiği hayvansal kaynaklı protein, Selenyum, Çinko ve Demir nedeniyle hindi eti; bağışıklık sistemini desteklemektedir.

e vitamini, mutfak, ocak, yağ, sıvıyağ

3 • Hindi eti, enerji desteği sağlar

İçerdiği Niyasin, B₆ ve B₁₂ vitaminleri nedeniyle hindi eti; enerji desteği sağlamaktadır.

Diyetisyen, Diyet uzmanı, Beslenme uzmanı, Beslenme Diyet Uzmanı, Doktor, Hekim, Beyaz önlük

4 • Hindi eti, doğru yöntemle pişirilmelidir

Tavuk etine kıyasla geç pişen hindi eti; kızartma ve kavurma yöntemleri yerine haşlama, fırın ya da ızgara yöntemleri kullanılarak pişirilebilir. Hindi eti hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

841 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

7 maddede: “Karnitin” – Momentum · 12 Haziran 2020 17:15 tarihinde

[…] hindi, […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir