E vitamini, günlük 400IU’ye kadar güvenli bir vitaminken 800IU/gün dozu; Coumadin, Plevix, Coraspin, Aspirin ve Karum gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar için sakıncalıdır.

aspirin

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenen bireylerde ilave E vitamini çoğunlukla gerekli değilken aşağıdaki hastalıklardan en az birine sahip bireylerin hekim ve uzman diyetisyen kontrolünde E vitamini desteği almaları gerekebilmektedir.

ilaç, hap, kapsül, farmakoloji, eczacı, besin desteği, önlük, sağlıkçı, mavi, eldiven

  • Obezite cerrahisi geçiren hastalar
  • Düşük doğum ağırlıklı bebekler
  • Çinko eksikliği saptanmış hastalar
  • Kas zayıflığı bulunan bireyler
  • Emilim bozukluğu olan hastalar
  • Retina dejenerasyonu bulunan bireyler
  • CP (Kistik fibröz) ve Crohn’s hastalığı bulunanlar

hekim, doktor, uzman, hasta, kan alma

E vitamini hakkında detaylı bilgi almak için hekiminize ve uzman diyetisyeninize başvurun, sağlıklı günler diliyorum.

646 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

E vitamininin 6 faydası! – Momentum · 18 Mart 2020 09:41 tarihinde

[…] hangi besinlerde bulunduğunu, yetersiz alımında ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını ve hangi hastaların E vitamini desteği alması gerektiğini yazmıştım. Şimdi de E vitamininin 6 yararını […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir