Çocuk sahibi olmanızın derin ve duygusal anlamları olsa da gebelikle beraber sorumluluklarınızın artması ve bağımsızlığınızın bazı alanlarda kısıtlanması size karmaşık duygular hissettirebilir.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

Birinci trimesterde (ilk üç ay) ortaya çıkan bulantı, kusma ve halsizlik; gebeliğinizi sorgulamanıza hatta bebeği suçlanmanıza yol açabilir. Bunlar bedeninizin ve zihninizin gebeliğe alışma sürecine verdiği doğal tepkiler olduğundan kendinizi suçlamayın.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

Bulantı ve kusmanın ortadan kalktığı ikinci trimesterde kendinizi fiziksel olarak daha rahat hissedersiniz.  Gebelik, doğum ve annelik ile ilgili bilgileri öğrenmeye açık olduğunuz bu dönemde gebeliğinizi kabullenirsiniz.

mide, karın, gaz, şişkinlik, abdominal bölge, kabızlık, bağırsak

Üçüncü trimesterde karnınızın büyümesiyle;

  • hareketiniz kısıtlanır,
  • yorgunluğunuz artar,
  • evden çıkmak sizi tedirgin edebilir,
  • bedeninize dair algınız değişir.

Ayrıca bebeğinizin hareketleri ve onunla kurduğunuz iletişim artar.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

Gebeliğinizin sonlarına doğru doğum ile ilgili kaygılarınız artarsa;

  • doktorunuzla  görüşün,
  • doğum süreci ve doğum yapacağınız yer hakkında bilgi alın,
  • her bireyin doğumunun birbirinden farklı olduğunu unutmayın,
  • kaygılarınız günlük işlerinizi yapmanızı engelleyecek seviyede ise psikolog desteği alın.

gebelik, hamiilelik, gebe, hamile, emzirme, beyaz, çift

Gebelik süresince duygusal ve sosyal ihtiyaçlarınız diğer insanlar tarafından fark edilmeyebilir. Bu nedenle yakınlarınızın sizi anlamasını beklemeden ihtiyaçlarınızı dile getirerek yardım isteyebilirsiniz.

460 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir