Ekim ayında sağlıklı beslenmenin yolu; daha lezzetli, besin içeriği zengin, zirai ilaçlar ve hormonlardan uzak besinleri seçmekten geçiyor.

Süper market manav reyonu, market meyve sebze bölümü

Doğal tarım kaynaklarının değişmesi, seracılığın gelişmesi, ithal ürünlerin artması ve besinleri işleme yöntemlerinin gelişmesi; ekolojik tarımı, hangi meyvenin ve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bile ne yazık ki unutturmuş durumda… Günümüz dev marketlerinde neredeyse tüm meyve ve sebzeleri raflarda sağlıksız olduğu kadar lezzetsiz şekilde dört mevsim görüyoruz.

market, gıda alışverişi, büyük market, gross market

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa besin değeri daha yüksek, daha ucuz, daha lezzetli ve muhtemelen kimyasal içeriği daha düşük aşağıdaki besinleri uzman diyetisyeninize danışarak ekim ayında  tüketebilirsiniz:

Diyetisyen, Diyet uzmanı, Beslenme uzmanı, Beslenme Diyet Uzmanı, Doktor, Hekim, Beyaz önlük

Ekim ayı meyveleri

Diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıklarınız yoksa bu meyvelerden reçel yaparak ekim ayı dışında da -diyetisyeninizin önereceği ölçüde-tüketebilirsiniz.

nar, ortadoğunun şifalı meyvesi

Ekim ayı sebzeleri

pırasa, leek sebzesi, alyum sebzeleri, fonksiyonel gıda pırasa, süper besin prasa

Bu sebzeleri,  mevsiminde dondurmanız koşuluyla diyetisyeninize danışarak ekim ayı dışında da tüketebilirsiniz. Eğer hipertansiyonunuz, tiroit ve böbrek hastalıklarınız yoksa konserve edilmiş şekilde tüketebilirsiniz.

salamura, turşu, konserve

Ekim ayında taze meyve ve sebze seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Marketten veya pazardan sebze ve meyve alırken meyvelerin iri ve gösterişli olanlarını seçmek yerine; küçük ve düzgün görünümlü olanlarını tercih edin. Ayrıca kısmen de olsa çürüksüz, pörsümemiş, sulu, geleneksel şekilde kendine has kokusunu kaybetmemiş olmasına dikkat edin.

sağlıklı yaşam, mutlu kadın, huzurlu bayan, kaliteli hayat, yaşam kalitesi, wellness

Yeşil yapraklı sebzelerin ve otların yaprakları bol ve canlı; patatesin nodüllenmemiş, yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanlarını tercih etmenizi öneriyorum. Ekim ayında uygun miktarda su tüketerek sıvı dengenizi sağlamayı unutmayın. Ekim ayının sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

2.036 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

8 yorum

Hülya yuceer · 27 Eylül 2019 23:39 tarihinde

Senol bey merhaba diyette pitaya onemlimi nerden alıcaz teşekkür

sacide ince · 28 Ekim 2019 08:55 tarihinde

hocam merhaba günayldın eskişehir diyetisyen yazınca sizi buldum. eskişehir beslenme diyet uzmanı yeriniz yerde acaba. eskişehirdeki en iyi diyetisyenler yazınca şenol yıldız beslenme ve diyet uzmanı eskişehir diye buldum sizi. randevu almak istiyorum

Hacer Işık · 1 Ekim 2020 09:01 tarihinde

Ejder meyvasını böbrek hastaları yiyebilirmi

    Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ · 1 Ekim 2020 09:44 tarihinde

    Kronik böbrek yetmezliğinde sebze ve meyve tüketimi kısıtlanarak potasyum alımı azaltılmalıdır. Potasyum bakımından zengin meyveler; kavun, kayısı, yeni dünya, kivi, nar, avokado, muz ve kuru meyvelerdir. Her ne kadar bu meyveler içinde pitaya (ejder meyvesi) anılmasa da, KBY’nde pitaya tüketim miktarı kısıtlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir