Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenen bireylerde eksikliğine neredeyse rastlanmayan E vitamininin; serumda 0,5mg/dL’nin altına düşmesi, yetersizlik belirtilerini ortaya çıkarmaktadır.

1 E vitamini eksikliğinde ortaya çıkan 3 sorun: “Bazı hastalıkları alevlendirebilir”

E vitamini yetersizliği; siroz, CP (kistik fibröz), Crohn’s hastalığı, safra tıkanması ve pankreas yetmezliği gibi yağ emilim bozukluğu hastalıklarının şiddetini artırabilmektedir.

karaciğer yağlanması, hepatosteatoz

2 E vitamini eksikliğinde ortaya çıkan 3 sorun: “Eritrosit ömrü kısalır”

Kırmızı kan hücreleri olarak bilinen eritrositlerin, E vitamini eksikliğinde ömürlerini çok kısa sürede tamamladıkları bildirilmektedir.

eritrosit, kırmızı kan hücresi, red blood cells

3 E vitamini eksikliğinde ortaya çıkan 3 sorun: “Hemolitik kan hastalıklarında serum E vitamini düzeyi daha da düşer”

Akdeniz anemisi, sferositoz ve glukoz-6-fosfat dehirojenaz gibi hemolitik kan hastalıklarında görülen düşük serum E vitamini; bu vitaminin diyetle yetersiz alımında daha da düşmektedir.

E vitamini hakkında daha detaylı bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeniniz ile görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

659 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

E vitamininin 6 faydası! – Momentum · 19 Şubat 2020 10:17 tarihinde

[…] önce E vitamininin hangi besinlerde bulunduğunu, yetersiz alımında ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını ve hangi hastaların E vitamini desteği alması gerektiğini yazmıştım. Şimdi de E vitamininin […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir