1891 yılında Dr. August Oetker’in eczanesinde hamur kabartma tozunu bulmasıyla temelleri atılan Dr. Oetker markası, kısa zamanda Avrupa ülkelerine yayılmıştır.

Dr. Oetker logosu

Vanilin

Gıdalara aroma verici olarak eklenen vanilin, üç farklı yolla elde ediliyor.

  • Doğal kaynağı: Vanilya bitkisinden elde edilir.
  • Doğala özdeş kaynağı: Kağıt ve kereste yan ürünü olan ligninden elde edilir.
  • Sentetik kaynağı: Petrol ürünü olan fenolden üretilir.

Piyasadaki aroma verici vanilinlerin çoğu, sentetik yollarla üretiliyor.

Dr. Oetker şekerli vanilin

Dr. Oetker • Şekerli vanilin ürünün içinde hangi bileşenler bulunuyor?

Dr. Oetker • Şekerli vanilin ürünün içinde aşağıdaki besinler ya da katkı ürünleri bulunuyor.

1 • Şeker

Etiket bilgisine göre 5 gramlık bir paket ürünün %97’si (4,85 g) şekerden oluşuyor. Bu da 2 adet küp şeker anlamına geliyor. Ayrıca kullanılan şeker hakkında detaylı bilgi bulunmuyor.

2 • Vanilin

Etiket bilgisine göre 5 gramlık bir paket ürünün %3’ü (0,15 g) vanilinden oluşuyor. Bu da ürünün büyük bir kısmının şekerden oluştuğu anlamına geliyor. Ayrıca kullanılan vanilin hakkında detaylı bilgi verilmediğinden, sentetik kaynaklı vanilin kullanıldığını düşündürüyor.

etiket okuma, adam, erkek, gıda okuma, market alışverişi, ürün inceleme

Gıda etiket bilgilerini detaylı biçimde inceleyerek satın almanızı ve uzman diyetisyeninize danışarak diyetinize eklemenizi öneriyorum. Peki siz Dr. Oetker markasının şekerli vanilin ürününü kullanıyor musunuz? Ürünle ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz. Sağlıklı günler.

289 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Cebeci Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi ile Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi gibi köklü sağlık kuruluşlarında beslenme alan çalışmalarını tamamlayarak Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olmuş ve lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.000’i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir