Yaz aylarının en sık tüketilen tatlılarından olan dondurma, meyve sularının veya sütün dondurulması temeline dayanıyor.

Dondurma, sağlıklı çubuk dondurma

1 • Dondurmada hangi besin ögeleri bulunur?

Besin gruplarından süt ve süt ürünleri içinde yer alan dondurma; hayvansal protein, karbonhidrat, yağ, A vitamini, D vitamini, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içeriyor.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

2 • Ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler dondurma tüketmeli mi?

Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybetmeyi hedefleyen bireyler, uzman diyetisyenlerine danışarak ara öğünlerinin yerine 2 top sade dondurma tüketebilirler.

dondurma, kakaolu dondurma, külah

3 • Kimler dondurma tüketmemeli?

Böbrek hastalıkları ile yaşayan veya diyaliz tedavisi alan bireyler, dondurma tüketimi konusunda öncelikle uzman diyetisyenleriyle görüşmelidirler. Diyabet, insülin direnci, reaktif hipoglisemi ve tiroit hastalıkları ile yaşayan bireyler ise dondurma tüketimini haftanın belirli günleri ile sınırlandırmalıdır.

diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

Satın aldığınız dondurmaların etiketlerini mutlaka okuyun. Hijyenik koşullarda üretilen, muhafaza edilen ve sunulan dondurmaları tüketmeye özen gösterin. Dondurma tüketimi hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum. 

668 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

3 maddede: “Yaban mersini” – Momentum · 11 Haziran 2020 11:31 tarihinde

[…] da bilinen yaban mersini, taze ve kuru meyve olarak tüketilebilmesinin yanında reçel, kek, dondurma ve bitkisel çaylarda […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir