20. yüzyıla kadar pek çok insan tarafından zehirli olduğuna inanılması nedeniyle tüketilmeyen domates, bu yüzyıldan sonra Avrupa’da aşkın sembolü haline gelerek geniş kitlelerce sevilerek tüketilmiştir.

zeytin, zeytin meyvesi, zeytin, mutfak, kahvaltı, yemek hazırlama, açı, kırmızı, domates, biber

Besinlere kırmızı renk veren likopen, domateste de bulunuyor. Likopen, hücreleri oksidatif strese karşı koruyor ve güçlü antioksidan özellik gösteriyor.

Domates, tarla domatesi, domates yetiştirme

Domatesin; akciğer, mide ve prostat kanserleri ile savaştığı biliniyor.

domates, kırmızı, sebze

1 orta boy (110 gram) domates 20 Kcal kadar enerji veriyor. Obezite ile yaşayan ve ağırlık kaybetmek isteyen bireyler, diyetlerine düşük kalorili bu besini gönül rahatlığı ile ekleyebilirler. Sağlıklı günler diliyorum.

553 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

Pembe domates – Momentum · 2 Eylül 2020 09:13 tarihinde

[…] domates; besin bileşimi bakımından kırmızı domatesle benzer özellik […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir