Ana vatanı Amerika kıtası olan biber, ilk kez M.Ö. 7500 yıllarında yetiştirilmiştir.

dolma biberi, dolmalık biber

Biberin; sivri biber, çarliston biberi, paprika, dolmalık biber, kırmızı biber ve domates biberi gibi çeşitleri bulunuyor.

dolma biberi, dolmalık biber

Dolmalık biberin yeşil ve sarı çeşitleri bulunuyor.

dolma biberi, dolmalık biber

Dolmalık biber, olgunlaştığında veya güneşte kuzun süre kaldığında kızarıyor.

dolma biberi, dolmalık biber

Dolmalık biber, C vitamini yönünden son derece zengindir. Ayrıca içeriğinde bulunan kapsaisin nedeniyle dolmalık biber, metabolik hızı artırabilir. 

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Metabolik hızı artırması nedeniyle dolmalık biberin ve biber dolmaların çok miktarda kullanılmamasını öneriyorum. “Zehir ve ilacın farkı, dozudur” sözünü hatırlatarak yazımı tamamlıyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

297 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir