Depresyon,  Güncel,  Psikoloji Yazıları,  Yazılar

Depresyonda olabilirsiniz!

Kendinizi zaman zaman çok mutsuz, çaresiz ve yorgun hissettiğiniz oluyordur. Böyle durumlarda kendinizi “depresyonda” olan biri olarak mı tanımlıyorsunuz? Depresyon tek başına bir mutsuzluk ve çaresizlik durumu değildir. Herkes bazı zamanlarda böyle hissedebilir, bu çok doğaldır.  O zaman depresyonun ne olduğundan bahsedelim.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

Umutsuzluk, karamsarlık ve çaresizliğin yoğun şekilde hissedildiği depresif duygudurum; hobilere, etkinliklere, sosyal ortamlara ve sorumluluklara yönelik ilgi ve haz kaybı depresyonun temel iki belirtisidir. Bunların dışındaki belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterse de bazıları ortaktır ve daha sık görülür.

depresyon, pencere, siyah, beyaz, genç, adam

Depresyona dair diğer belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İştah metabolizmasındaki değişikliklere bağlı olarak kilo artışı veya kaybı
  • Uyku düzenindeki bozulmalar sebebiyle uykusuzluk, dalgınlık veya sabahları uyanamama sorunları
  • Yorgunluk, halsizlik ve enerji düşüklüğü
  • Dikkati toplamada güçlük, unutkanlık ve karasızlık
  • Değersizlik ve aşırı suçluluk duyguları
  • Sebebi bilinmeyen ağrılar ve mide şikâyetleri

depresyon,kadın, yorgun, park, kitap

Yukarıda saydığımız belirtilerin en az 5 tanesi, en az iki hafta boyunca hemen hemen her gün sürmekteyse depresyondan bahsedebiliriz. Ayrıca bu belirtilerin fiziksel bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmaması gerekmektedir.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

Lütfen bu bilgiler doğrultusunda kendinize veya çevrenize tanı koymaya çalışmayın. Bu bilgileri sunmamızın amacı genel bir bakış açısı kazandırmaktır. Bu belirtileri yaşıyorsanız ve bu durumdan muzdaripseniz en yakın psikiyatriste başvurarak asıl sorunun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

depresyon, antidepresan, ilaç, haftalık,

Ayrıca depresyon tedavisi olan psikolojik bir bozukluktur. Uzman hekim tarafından konulan tanı doğrultusunda antidepresan tedavisine veya psikoterapiye başlayabilirsiniz. Bu iki yöntem de depresyonun tedavisinde bilimsel olarak geçerli tedavi yöntemleridir.

253 kişi görüntüledi
Bu yazıyı okuduğunuzu arkadaşlarınıza gösterin

Psikolog Cenk Umur, 1991 yılında Balıkesir‘de doğmuştur. 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Odunpazarı 1 Nolu Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir