Aniden ortaya çıkarak büyük yıkımlara yol açabilen depremler; ülkemizde en sık görülen doğal afet türüdür. Depremlerin ortaya çıkması önlenemeyeceğinden bunlara karşı hazırlıklı olmak birincil hedef haline getirilmelidir.

Deprem, çatlak duvar, yıkım

Depreme hazırlıklı olmak için acil durum çantanızı hazır bulundurmalısınız. Deprem çantanızda, ilk yardım kiti, ilaçlar, polar battaniye, yağmurluk, düdük, el feneri, radyo, yedek pil, çakmak, çok fonksiyonlu çakı, peçete ve mendil gibi gereçlerin yanında aşağıdaki besinleri mutlaka bulundurmalısınız.

Deprem çantası, deprem torbası, deprem kutusu

Su

Deprem çantanızda bulunması gereken yedi besinden ilki,  yaşamın sürekliliği için elzem besin ögesi olan sudur.

su, içme suyu, temiz kalabak su, hamidiye su, metal su matarası

Yağlı tohumlar

Ceviz, badem, fındık ve tuzsuz fıstık gibi yağlı tohumlar; yüksek enerji içermelerinin yanında uzun süre tok kalmayı destekleyen diyet lifi, bitkisel protein ile çok miktarda vitamin ve mineral içermektedir.

ceviz, yağlı tohum, kabuklu kuru yemiş, kuruyemişler

Kuru meyveler

Kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kurt üzümü, yaban mersini kurusu, kuru erik, dut kurusu ve hurma gibi kuru meyveler; küçük hacimlerine oranla iyi birer enerji kaynağıdır.

kuru meyve, kurumeyve

Leblebi

Beyaz veya sarı leblebi; yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle gereksinim duyulan enerjinin iyi bir kaynağı olabilir.

leblebi, kavrulmuş nohut, beyazleblebi, sarıleblebi

Konserveler

Lezzetlerini büyük ölçüde yitirmeden besinlerin uzun süre depolamak için kullanışlı bir yöntem olan konservelerden ton balığı, bezelye, barbunya, börülce, fasulye ve nohut; deprem çantanızda yer alması gerekenler gereçlerdendir.

konserve, tavuk noodle, market rafı, teneke

Bisküvi, şeker, galeta ve krakerler

Her ne kadar sağlıklı beslenmede yerleri olmasa da bisküvi, şeker, galeta ve kraker gibi gıdalar, acil durumlarda kurtarıcı olabilir.

kraker, karbonhidrat, unlu atıştırmalıklar, fırında yapılan ara öğünler

Bitter çikolata, fıstık ezmesi ve çikolata barları

Bitter çikolata, fıstık ezmesi ve çikolata barları, içerdikleri yüksek enerji nedeniyle acil durum çantanızda bulunması gereken gıdalar arasında yer almaktadır.

Yardım, yardım eli uzatmak, depremde yardım, karanlık, el ele

Acil durum çantanızı düzenli olarak kontrol ederek bozulabilecek besinleri yenileriyle değiştirmeyi unutmamalısınız. Deprem sonrasında yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı, engelli ve hamilelere destek olabilirsiniz. Tedbirli ve sağlıklı günler diliyorum.

640 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir