D vitaminini bu ilaçlarla birlikte kullanmayın

Kemik, diş sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli görevlerinin bulunmasının yanında hâlâ araştırılan pek çok işlevi bulunan D vitamini, bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşim oluşturmaktadır.

Kolestramin

Kanda yüksek oranda bulunan kolesterol düzeyini düşürmek için kullanılan kolestramin, aterosklerotik koroner kalp yetmezliği (damar sertliği nedeni ile kalp damarlarının daralması) ve miyokard infarktüsü (kalp krizi) sıklığını azaltmada kullanılan statin grubu bir ilaçtır. Kolestraminlerin, D vitamini ile birlikte kullanımı sakıncalı bulunmaktadır.

İlaç, hap, zayıflama hapları, kapsül, akılcı ilaç kullanımı

Orlistat

Obezitenin farmakolojik tedavisinde kullanılan orlistat, pankreatik lipaz inhibitörüdür. Trigliseritlerin sindirimini önleyerek diyet yağının emilimini azaltmaktadır. 

Xenical, Exenical, Alli ve Thincal gibi obezitenin farmakolojik tedavisinde kullanılan ilaçların, şiddetli karaciğer yetmezliği, akut pankreas yetmezliği ve akut böbrek yetmezliği ile ilişkilendirilmeleri; obezitenin tedavisinde farmakolojik tedaviye ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini düşündürmektedir. 

D vitamini kullanan hastaların, hekim denetimi dışında ilaç kullanmaları sakıncalıdır. D vitamini konusunda daha detaylı bilgi için hekiminize, uzman diyetisyeninize ve eczacınıza ulaşınız.

257 kişi görüntüledi
Bu yazıyı okuduğunuzu arkadaşlarınıza gösterin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir