Kemik, diş sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli görevlerinin bulunmasının yanında hâlâ araştırılan pek çok işlevi bulunan D vitamini, bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşim oluşturmaktadır.

Kolestramin

Kanda yüksek oranda bulunan kolesterol düzeyini düşürmek için kullanılan kolestramin, aterosklerotik koroner kalp yetmezliği (damar sertliği nedeni ile kalp damarlarının daralması) ve miyokard infarktüsü (kalp krizi) sıklığını azaltmada kullanılan statin grubu bir ilaçtır. Kolestraminlerin, D vitamini ile birlikte kullanımı sakıncalı bulunmaktadır.

İlaç, hap, zayıflama hapları, kapsül, akılcı ilaç kullanımı

Orlistat

Obezitenin farmakolojik tedavisinde kullanılan orlistat, pankreatik lipaz inhibitörüdür. Trigliseritlerin sindirimini önleyerek diyet yağının emilimini azaltmaktadır. 

Xenical, Exenical, Alli ve Thincal gibi obezitenin farmakolojik tedavisinde kullanılan ilaçların, şiddetli karaciğer yetmezliği, akut pankreas yetmezliği ve akut böbrek yetmezliği ile ilişkilendirilmeleri; obezitenin tedavisinde farmakolojik tedaviye ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini düşündürmektedir. 

D vitamini kullanan hastaların, hekim denetimi dışında ilaç kullanmaları sakıncalıdır. D vitamini konusunda daha detaylı bilgi için hekiminize, uzman diyetisyeninize ve eczacınıza ulaşınız.

548 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz. Şenol YILDIZ; Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olmuş ve lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

1 yorum

D vitamini desteği alması gereken 7 kişi! – Momentum · 18 Mart 2020 16:37 tarihinde

[…] önceki yazılarımda D vitamininin görevlerini, besin kaynaklarını ve ilaç etkileşimlerini anlatmıştım. Şimdi de D vitamini desteği alması gereken 7 grubu birlikte […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir