Daha önceki yazılarımda D vitamininin görevlerini, besin kaynaklarını ve ilaç etkileşimlerini anlatmıştım. Şimdi de D vitamini desteği alması gereken 7 grubu birlikte inceleyelim.

1 D vitamini desteği alması gereken 7 kişi: “50 yaş ve üzerindeki hastalar”

50 yaş ve üzerinde D vitamini alımının yetersiz olması, bu grubun D vitamini desteği almasını gerektirmektedir. D vitamini desteğinin hekim denetimi dışında kullanılmaması önemlidir.

2 D vitamini desteği alması gereken 7 kişi: “Güneş ışığı alamayanlar”

Doğrudan gün ışığı alamayan bireylerin öncelikle haftada 4-6 kez 15 dakika güneşlenmeleri, bu mümkün değilse D vitamini desteği almaları gerekmektedir. Ayrıca evde, bakım evinde ya da hastanede uzun süre kalan hastaların da bu grupta değerlendirilerek önlem almaları gerekmektedir.

güneş, kalp, sevgi, sarı, gün ışığı

3 D vitamini desteği alması gereken 7 kişi: “Kemik erimesi bulunan hastalar”

Osteoporoz tanısı alan hastaların, uzman denetiminde D vitamini almaları gerekmektedir.

kemik, röntgen, eklem

4 D vitamini desteği alması gereken 7 kişi: “Emilim bozukluğu olan hastalar”

Yağda çözünen bir vitamin olan D vitamini, bağırsaklarında yağ emilimi bozulmuş hastalar tarafından yeterli oranda absorbe edilemediğinden besin desteği şeklinde kullanılmalıdır.

sindirim sistemi, bağırsaklar, barsaklar

5 D vitamini desteği alması gereken 7 kişi: “Böbrek yetmezliği olan hastalar”

Böbrek yetmezliği ve nefrotik sendromu olan hastaların hekim denetiminde D vitamini almaları gerekebilmektedir.

böbrek, böbrekler, böbrek makedi, kidney

6 D vitamini desteği alması gereken 7 kişi: “Obezite cerrahisi geçiren hastalar”

Ağırlık kaybı amacıyla mide operasyonu geçiren, ayrıca Crohn’s, Alzheimer ve karaciğer hastalıkları olan bireylerin D vitamini gereksinimlerinin arttığı çalışmalarla ortaya konmuştur. 

cerrahi, operasyon, ameliyat

7 D vitamini desteği alması gereken 7 kişi: “Bazı ilaçları kullanan hastalar”

Kortizon, Tegretol (epileptik ilaç) ve Ketokonazol (antifungal ilaç) gibi ilaçları kullanan hastaların hekim denetiminde D vitamini almaları, bunun yanında uzman diyetisyen takiplerinin yapılması önemsenmelidir. Sağlıklı günler diliyorum.

 

754 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

1 yorum

Kas kaybını önlemek için hangi besin takviyeleri kullanılmalı? – Momentum · 23 Haziran 2020 16:18 tarihinde

[…] D vitamini eksikliği, kas güçsüzlüğüne neden olduğundan hekiminize danışarak D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir