Çikolata, Latince Theobroma cacao (Tanrıların besini) anlamına gelen kakao çekirdeğinin işlenmesi ile elde edilmektedir.

1 Çikolata, antioksidan kaynağıdır

Çikolata; LDL kolesterolün damarlara verdiği tahribatı önleyen antioksidanlardan biri olan flavonoidler bakımından zengindir.

kakao çekirdeği

2 Kakao oranı ile paralel olarak kalp sağlığını korur

Çikolatanın kakao oranı arttıkça, kalp sağlığı üzerindeki koruyucu etkisi de koşut şekilde artmaktadır.

kalp, maket, damar, koroner arter

3 Diyet lifi, potasyum ve fosfor bakımından zengindir

100g bitter çikolata; 43g karbonhidrat, 33g yağ, 7g bitkisel protein, 12g diyet lifi, 700mg potasyum, 240 mg fosfor ve 500Kcal enerji içermektedir.

Diyetisyen, Diyet uzmanı, Beslenme uzmanı, Beslenme Diyet Uzmanı, Doktor, Hekim, Beyaz önlük

4 Uzman diyetisyen denetimindeki beslenme programlarında yer alabilir

İlaç ve zehrin farkının “doz” olduğu unutulmayarak uzman diyetisyen denetimindeki beslenme programlarına ara öğün seçeneği olarak eklenebileceğini ifade etmek gerekiyor. Sağlıklı günler diliyorum.

 

893 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir