Beslenme düzeninizde değişiklik yapmaya karar verip bir diyetisyenle görüştüğünüz halde beslenme programınıza uyum sağlamada zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Bu süreci etkileyen birçok faktör bulunsa da bu yazıda sizlere düşünce hatalarının diyete uyum sağlama sürecinizi nasıl etkilediğine dair örnekler vereceğim.

zayıflık, hafif, tüy, kuş tüyü, kaşeksi

Diyet listeme tamamen uymalıyım. Tek bir kaçamak yaparsam her şey mahvolur.

Düşünce hatası: Ya hep ya hiç tarzı düşünme
Bu düşünceye sahipseniz hayal kırıklığı yaşamanız kaçınılmazdır. Beslenme düzenini değiştirmek zaman alan bir süreçtir. Bu şekilde düşünmeniz, küçük bir hatada bile en başa dönmenize ve emeklerinizi yok saymanıza neden olur.

diyete uyum, düşünceler, erkek, siyah beyaz, lamba, ışık, adam, beslenme

Şimdiye kadar hiç kilo veremedim, yine veremeyeceğim.

Düşünce hatası: Aşırı genelleme
Birçok konuda başarısızlık yaşamanız muhtemeldir. Ancak daha önce zorluk yaşamış olmanız aynı zorlukların tekrarlanacağını mı gösterir? Önemli olan bu yaşam biçimi değişikliğine karar verme nededinizi düşünerek daha önceki engelleri gözden geçirmenizdir.

diyet, beslenme, diyete uyum, düşünce hataları, kadın, gece

Diyet listemde olmadığı halde simit yedim. Her şeyi mahvettim! Zayıflayamadığım gibi üstüne bir de kilo alacağım. Daha büyük beden kıyafet almak istemiyorum. Herkes bana garip garip bakacak kilolarım yüzünden. Dışarı da çıkamam artık!

Düşünce hatası: Felaketleştirme
Yediğiniz bir simit dışarı çıkmanızı engelleyecek güçte midir? Felaket senaryoları ürettiğinize bunu gerçekten yaşayacağınıza inanırsınız. Böyle düşünmeniz diyete uyum motivasyonunuzu oldukça düşürür.

yorgun, halsiz, bitkin, perişan, erkek, mavi, adam

Zayıflamak istiyorsam diyet boyunca asla çikolata yememeliyim.

Düşünce hatası: -meli -malı cümleleri
Bu şekilde düşünmeniz, ulaşılmaz hedefler koymanıza neden olabilir ve üzerinizde yoğun bir baskı oluşturur. Diyet programınıza yönelik gerçekçi ve esnek hedefler koyarak yolunuza devam edebilirsiniz.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

İradem çok zayıf.

Düşünce hatası: Etiketleme
Bu cümle size ne hissettiriyor? Hissettiğiniz bu duyguyla diyete uyum sağlamak ne kadar kolay olabilir? Siz tek bir cümle veya kelime ile tanımlanamazsınız. Diyet uygulamak başlı başına bir beslenme düzeni değişikliğidir ve her zaman aynı motivasyona sahip olmayabilirsiniz. Bu sizin irade sorununuz olduğunuzu göstermez.

psikoterapi, psikolog desteği, psikolojik görüşme, psikiatri randevusu, psikiatrist, hasta muayene etmeYukarıda verdiğim düşünce örnekleri zaman zaman herkesin aklına gelebilir. Ancak bu düşüncelerle uzun süre meşgul olmak, olumsuz duygular hissetmenize yol açarak diyet programınıza uymaya yönelik motivasyonunuzu düşürür. Bu nedenle diyet uygulama sürecinde düşünce hatalarınızı değerlendirmek için psikolog desteği alabilirsiniz.

342 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir