Ülkemizde yetişmemesi nedeniyle Türkçe ismi bulunmayan¹ black cohosh, dilimize karayılan otu veya siyah yılankökü olarak çevriliyor.

menopoz bitkisi, Black cohosh, karayılan otu, siyah yılankökü

Kuzey Amerika’da yetişen² black cohosh; Actaea racemosa ve Cimicifuga racemosa bitkilerinin köklerini ve kök saplarını² ifade ediyor.

black cohosh, karayılan otu, siyah yılankökü

Black cohosh’ta bulunan fukinolik asit ve triterpenler, östrojen etkisi³ yaratıyor. Ancak black cohosh, FSH (folikül stimülan hormon) ve LH (lüteinizan hormon) düzeylerini³ değiştirmiyor.

adet, menstrüasyon, sperm, tampon, üreme, erkeklik sıvısı, meni, döl, performans

Menopoza bağlı sıcak basmalarını ve diğer menopoz semptomlarını hafifleten black cohosh, menstrüel krampları azaltıyor ve adet öncesi sendromunda yararlı etkileri² bulunuyor.

sarı kantaron, st johns word, st john's wort

Sarı kantaron · St. John’s wort

Menopoza bağlı sıcak basmalarına karşı black cohosh ve sarı kantaronun beraber kullanılmasının vazomotor (kan damarı çapının değişmesi) şikayetleri azalttığı¹ belirtiliyor. Bu uygulamada sarı kantaron, duygu durumunu iyileştirirken black kohosh, hormonal dengeyi¹ sağlıyor.

tartı, baskül, kilo alma, obezite, kantar, ölçüm, analiz, sanah, uyanma, günaydın

Black cohosh; ağırlık artışı, mide rahatsızlığı, kramp, baş ağrısı, ciltte döküntü, vajinal lekelenme veya kanama gibi hafif yan etkilere² neden olabiliyor.

laboratuvar, araştırma, çalışma, biyokimya, hormon, enzim, tahlil, hekim

Black cohosh’un menopoz dışındaki diğer kullanım alanlarına yönelik etkinliğini gösteren yeterli sayıda güvenilir veri bulunmuyor².

siyahi kadın, meme kanseri, meme, göğüs, tablo

Black cohosh, meme kanserinde², organ nakillerinde¹ ve karaciğer hasarında³ kullanılmamalıdır.

uzman diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

Yararlı etkinin görülebilmesi adına black cohosh, en az iki ay boyunca¹ hekim ve uzman diyetisyen danışmanlığında kullanılmalıdır. Sağlıklı günler diliyorum.

¹ Yeşilada, E. (nd). Menopoz döneminde sıcak basması şikayetinin giderilmesinde sarı kantaron etkisi, erdemyesilada.com/tr/article/desc/53998/menopoz-doneminde-sicak-basmasi-sikayetinin-giderilmesinde-sari-kantaron-etkisi.html, erişim tarihi: 12.06.2020
² Ulusal Sağlık Enstitüleri (2020). Black cohosh, nccih.nih.gov/health/black-cohosh, erişim tarihi: 12.06.2020
³ Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, s. 95, Hayy Kitap
570 kişi okudu
Kategoriler: Beslenme ve Diyet YazılarıFitoterapiGüncelYazılar

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir