Egzersiz bağımlılığı olarak da bilinen bigoreksiya, bireyin kas kütlesini artırmak için yoğun fiziksel ve zihinsel çaba harcadığı psikolojik bir bozukluktur. Bigoreksiyası olan bireyler normal vücut ağırlığında ve kaslı olmalarına rağmen kendilerini zayıf, çelimsiz ve yetersiz görürler.

bigoreksiya, egzersiz bağımlılığı, dismorfi, fitnes, spor, erkek, sporcu, zıplama

Yeteri kadar kaslı olmadıklarını düşündükleri için kaygılanan bigoreksiyalı bireyler, sakatlanma ve kronik yorgunluk gibi fiziksel sorunlara rağmen kas kütlelerini artırmak için yoğun antrenmanlara devam ettikleri gibi besin takviyelerine de çok miktarda para harcarlar.

bigoreksiya, egzersiz bağımlılığı, dismorfi, fitnes, spor, kadın, vücut geliştirme, spor salonu

Egzersiz ve diyet programlarına uyamadıkları zaman suçluluk hisseden bigoreksiyalılar, planlarına uymak için sosyal ilişkilerini kısıtlar ve diğer sorumluluklarını aksatırlar; hatta işlerini kaybedecek duruma gelebilirler.

bigoreksiya, egzersiz bağımlılığı, dismorfi, fitnes, spor, egzersiz, koşu, koşu bandı, kardiyo

Bigoreksiyası olan bireylerin sosyal hayatlarını sekteye uğratan diğer faktör de çarpık beden algılarıdır. “Yeteri kadar kaslı” olmadıkları için vücutlarını gizlemek isterler. Örneğin; buluşmalara katılmazlar veya denize girmeyi reddederler.

bigoreksiya, egzersiz bağımlılığı, dismorfi, fitnes, spor, tırmanma, erkek, sporcu

Bigoreksiya, ilaç desteğinin yanında psikoterapi ile tedavi edilmektedir. Yardım almak istiyorsanız bilişsel davranışçı terapi uygulamaları yapan bir psikiyatrist veya psikoloğa başvurabilirsiniz.

220 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir