Camellia sinensis bitkisinin toplanarak farklı işlemler görmesi sonucunda beyaz çay, yeşil çay veya siyah çay elde ediliyor. Beyaz çay, bu bitkinin oksitlenmemiş genç yapraklarından elde ediliyor.

Çay bitkisi, Camellia sinensis, tschei

1 · Beyaz çayda hangi besin ögeleri bulunur?

Beyaz çayda flor, manganez, kafein ve polifenolik yapıdaki kateşinler bulunuyor.

kalp, kardiyovasküler sistem, kalp-damar sistemi, kalp maketi

2 · Beyaz çay, kalp ve damar sağlığını korur mu?

Her gün 6-7 çay bardağı veya 2-3 kupa çay içen bireylerde kalp krizi riskinin %11 oranında azaldığı¹ bildiriliyor. Ayrıca beyaz çayın LDL kolesterolün oksidasyonunu önleyebileceği belirtiliyor.

beyazçay, yeşilçay, bitki çayı, yeşil çay, beyaz çay

3 · Beyaz çay, kansere karşı kullanılabilir mi?

Yapısında barındırdığı EGCG (epigallokateşin gallat) gibi kateşinler nedeniyle beyaz çayın kanser türlerinde yararlı etkileri³ bulunuyor.

böbrek, böbrekler, böbrek makedi, kidney

4 · Yeşil çay, böbrek taşlarını artırır mı?

Fazla miktarda çay tüketimi böbreklerde kalsiyum okzalat taşı oluşturabilir. Bu nedenle böbrek taşı öyküsü bulunan bireyler, çay tüketimlerini sınırlandırmalıdır.

kupa, beyaz fincan, kahve, çay

5 · Yeşil çay, antioksidan etki gösterir mi?

1 kupa yeşil çay 200 mcg EGCG içeriyor. Güçlü antioksidan etki gösteren bu bileşen, zararlı serbest oksijen radikallerine karşı vücudu koruyor.

beyaz çay, yeşil çay, siyah çay, bitki çayı

Çay yapraklarında %30-42 oranında antioksidan etkinlik gösteren bileşikler bulunuyor. Ancak çayın işlenmesi sırasında bu yapılarda oluşan değişim nedeniyle antioksidan etki, siyah çayda bir miktar azalırken beyaz çay ve yeşil çayda daha yüksek oranda² kalıyor.

6 · Beyaz çay, ağırlık kaybını destekler mi?

Düzenli olarak beyaz çay tüketimi, metabolik hızı artırıyor. Ayrıca içerdiği EGCG nedeniyle beyaz çayın enflamasyonu azaltarak ağırlık kaybına yardımcı olduğu³ belirtiliyor. Ağırlık kaybetmeyi hedefleyen veya obezite ile yaşayan bireyler, uzman diyetisyenleri ile görüşerek yeşil çay tüketimlerini düzenlemelidir.

diyetisyen, beslenme uzmanı, doktor, sağlık profesyoneli

Beyaz çay hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹Özata, M. (2017). Hayat kurtaran vitamin ve mineraller, üçüncü baskı, Hayy kitap, s. 119 · ²Yeşilada, E. (nd). Yeşil çay ve kanser,erdemyesilada.com/tr/article/desc/54292/yesil-cay-ve-kanser.html, 02.07.2020 · ³Healthline (). EGCG (Epigallocatechin gallate): Benefits, dosage, and safety, healthline.com/nutrition/egcg-epigallocatechin-gallate, 02.07.2020
341 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir