Bergamot, turunç, portakal, mandalina, limon, greyfurt, lime ve kamkat gibi bitkilere turunçgiller veya narenciye deniliyor. Bergamot, içerdiği uçucu yağlar nedeniyle aroma vermek amacıyla siyah çaylara eklenebiliyor.

bergamot, narenciye, turunçgil, meyve, yeşil

1 · Bergamotta hangi besin ögeleri bulunur?

Bergamot; diyet posası, bitkisel protein, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini (niyasin), C vitamini, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, pektin ve polifenol içeriyor.

bergamot, narenciye, turunçgil, meyve, yeşil

2 · Bergamotun kanserden koruyucu özelliği var mı?

Bergamot kabuğunda bulunan limonen kanser türlerine karşı vücudu koruyor.

kırmızı et, dana eti, sofra, sunum, bergamot, narenciye

3 · Stresle baş etmede bergamot kullanılabilir mi?

Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği nedeniyle bergamot meyvesinden elde edilen  uçucu yağların stresle baş etmede yararlı etkileri bulunuyor.

diyetisyen, diyet uzmanı, beslenme uzmanı, danışman, terapist, doktor, hekim, tabip

Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

431 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir