Önemsenmesi gereken sağlık göstergelerinden biri olan bel çevresi, yalnızca bir adet mezura ile kolaylıkla ölçülebilmektedir.

Bel çevresinin ölçüm aşamaları

  1. Kaburganızın alt kısmı ile leğen kemiğinizin arasını kapatan giysilerinizi çıkartın.
  2. Kaburganızın en alt seviyesi ile leğen kemiğinizin en üst seviyesinin tam ortasında hayali bir nokta olduğunu düşünün (ya da burayı kalemle işaretleyin).
  3. Ayağaya kalkın, mezuranızı işaretlediğiniz noktadan başlayarak belinize sarın, derin bir nefes alın ve nefes vermeye başladıktan sonra mezura üstündeki değeri okuyun.
  4. Doğruluğunu teyit etmek amacıyla ölçümü bir kez daha tekrarlayın. Eğer farklı bir değer okuduysanız, ölçümü üçüncü kez tekrarlayın ve yaptığınız üç ölçümün ortalamasını alın.

incir, imbik, süt

Sonuçlarınızı yorumlayın

  • Kadınsanız ölçüm sonucunuz 80 cm ve altında,
  • Erkekseniz ölçüm sonucunuz 94 cm ve altında olmalıdır.

Eğer ölçüm sonucunuz yukarıdaki referans değerlerinden en az 8 cm fazla ise kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskiniz bulunduğundan hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün.

diyet uzmanı, beslenme

Uzun süredir kabızlık yaşıyorsanız, yemekten hemen sonra ölçüm yaptıysanız ya da hamileyseniz ölçüm sonucunuz hatalı olacaktır. Bunun yanında Japon, Çin veya Güney Asyalı bireylerin bel ölçüsü referansları daha yüksektir.

Bel çevresi ölçümünüzü aylık olarak takip etmelisiniz. Geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

647 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir