Bağımlılık; yaşamı kısıtlamasına rağmen sürekli ve ısrarlı biçimde bir maddeyi kullanma ya da bir davranışı sürdürme halidir. Bağımlılık devam ettikçe beynin yapısında meydana gelen değişiklikler, kişinin madde veya davranış üzerindeki kontrolünü kaybetmesine neden olur.

sigara, tütün, bağımlılık, nikotin

Kimler bağımlı olur?

Koşulları sebebiyle bazı insanların bağımlı olma riski yüksek olsa da herkes bağımlı olabilir. Bağımlılık, sosyoekonomik düzey veya irade ile alakalı değildir. Çünkü bağımlılık bir beyin hastalığıdır.

bağımlılık, erkek, telefon, teknoloji, oyun

Bağımlılık çeşitleri nelerdir?

  • Madde bağımlılığı (Nikotin, alkol, kokain, halüsinojenler vb.)
  • Teknoloji bağımlılığı (İnternet, oyun vb.)
  • Kumar bağımlılığı

Bu üç gruptaki bağımlılık çeşitleri beynin ödül sisteminin çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Böylece bağımlılık yapan maddeye ve davranışa daha sık başvurulur.

bağımlılık, tedavi, hekim, terapi, madde, danışmanlık

Bağımlılık nasıl tedavi edilir?

Bağımlılığın tedavisi için gönüllülük şarttır. Biyolojik, psikolojik ve sosyal boyutları olan ve birçok aşamadan oluşan bağımlılığın tedavisi  uzun süre takip gerektirir.

464 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

1 yorum

Şeker bağımlılık yapar mı? – Momentum · 3 Haziran 2020 14:49 tarihinde

[…] Bağımlılık nedir? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir