Kas, sinir, karaciğer ve böbrek dokusunda yüksek miktarda bulunan Tiyamin; bu dokularda yer alan hücrelere mineral taşınmasını sağlamaktadır.

1 Tiyaminin görevleri nelerdir?

Tiyamin; katarakt ve kalp sağlığının korunması ile öğrenme gibi işlevleri üstlenirken sigara ve alkolün zararlı etkilerinin azaltılmasını sağlamaktadır.

katarakt, göz, görme, kornea, renkli göz

2 Tiyamin eksikliğinde neler görülür?

Çoğunlukla mahkumlarda ve gemide görev yapan personelde görülen Tiyamin eksikliği; halsizlik, yorgunluk, unutkanlık, iştah kaybı, konstipasyon (kabızlık) ve beriberi yapabileceği gibi psikiyatrik bir hastalık olan delirium da geliştirebilir.

Tiyamin eksikliğine beriberi dışında Wernicke-Korsakof ya da Leigh’s sendromları eşlik edebilmektedir. Ayrıca alkol bağımlılığı bulunan bireylerde de Tiyamin yetersizliği görülebilmektedir.

alkol, alkolizm, alkolik, sosyal alkol içiciliği, beyaz şarap

3 Tiyamin, hangi besinlerde bulunur?

 • Yulaf, tam buğday ve çavdar unlu besinler
 • Kuru baklagiller (Kuru fasulye, maş fasulyesi, soya fasulyesi, siyah fasulye, pinto fasulyesi, mung fasulyesi, kuru nohut, yeşil mercimek, barbunya, börülce, bezelye)
 • Etler (Tavuk, hindi, balık, kırmızı et, sakatat)
 • Yağlı tohumlar (Antep fıstığı, yer fıstığı, fındık ve ayçiçeği çekirdeği)
 • Yumurta, süt, patates, kuru üzüm, yemeklik maya ve spirülina
 • Brüksel lahansı, karnabahar ve kuşkonmaz

makarna, spagetti

4 Tiyaminin günlük gereksinim miktarı ne kadardır?

Tiyaminin günlük gereksinim miktarı kadınlar için 1,1 mg ve erkekler için 1,2 mg kadardır.

Spor, kadın sporcu, boks, idman, pembe, fiziksel aktivite, spor

5 Tiyamin desteği almalı mıyım?

Aşağıdaki hastalık ya da fizyolojik durumlardan en az birine sahipseniz, hekim ve uzman diyetisyen denetiminde Tiyamin desteği almanız gerekebilir:

 • Büyüme ve gelişme çağındaki bireyler,
 • Profesyonel sporcular,
 • Gebe ve emzikliler,
 • HIV infekte ya da AIDS ile yaşayan bireyler,
 • Diyaliz alan hastalar,
 • Ateşli hastalığı olan bireyler,
 • Diüretik kullanan hastalar

Ayrıca yüksek miktarda alkol, kahve ve çay tüketen bireyler ile suşi, saşimi, poke, ceviçe ve glavlaks gibi çiğ balık yemeklerini tüketenlerde Tiyamin kaybı arttığından uzman diyetisyenlerine danışarak besin desteği alabilirler.

Tiyamin desteğinin diyabette damar hasarını önlediği bildirilirken kanser olgularında bu desteğin kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir. Sağlıklı günler diliyorum.

1.009 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayarak 9.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

5 yorum

Benfotiyamin vitaminini daha önce duydunuz mu? – Momentum · 25 Şubat 2020 09:44 tarihinde

[…] çoğunuz daha önce Benfotiyamini duymamış olabilir. Bu vitamin, suda çözünen B1 vitamininin yağda çözünen güçlü bir formudur. Dokulara bağlanma özelliği sayesinde Benfotiyamin, […]

6 maddede: “Pancar” – Momentum · 31 Mart 2020 19:45 tarihinde

[…] biri olan pancar; kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko, potasyum, manganez ile A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini […]

8 çeşidiyle “hurma” – Momentum · 24 Nisan 2020 20:28 tarihinde

[…] miktarda tiyamin, riboflavin, niyasin, folik asit, C vitamini ve A […]

Ürün incelemesi: Eti • Lifalif yulaf ezmesi – Momentum · 30 Mayıs 2020 15:48 tarihinde

[…] olarak görülen yulaf ezmesi; yüksek oranda nişasta, çözünür ve çözünmez posa, ß-glukan, tiyamin, pantotenik asit, folik asit, bakır, demir, çinko, fosfor, magnezyum ve manganez […]

Ürün incelemesi: Eti • Lifalif yulaf ezmesi – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 30 Mayıs 2020 15:57 tarihinde

[…] olarak görülen yulaf ezmesi; yüksek oranda nişasta, çözünür ve çözünmez posa, ß-glukan, tiyamin, pantotenik asit, folik asit, bakır, demir, çinko, fosfor, magnezyum ve manganez […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir