Anoreksiya nervoza ölüm riski barındıran ve tedavi edilmesi gereken ciddi bir ruh sağlığı sorunudur. Tanısı psikiyatri hekimi tarafından konulan anoreksiya nervozanın Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM-V) tarafından belirlenen tanı kriterlerine göz atalım.

dsm, dsm5, tanı kitabı, psikiyatri, psikoloji, anoreksiya

Anoreksiya nervozanın tanı kriterleri · A

Gereksinimlerine göre enerji alımını kısıtlamaktadır. Bireyin yaşı, cinsiyeti, gelişimsel olarak izlediği yol ve vücut sağlığı bağlamında belirgin bir biçimde düşük bir vücut ağırlığının olmasına yol açmaktadır.

zayıf, kadın, anoreksiya, çıplak, beden, anoreksik, anoreksiya nervoza

Anoreksiya nervozanın tanı kriterleri · B

Vücut ağırlığı kazanımından ya da şişmanlamaktan çok korkma ve belirgin bir biçimde düşük vücut ağırlığında olmasına karşın vücut ağırlığındaki yükselişi güçleştiren kısıtlama, çıkarma ya da telafi edici davranışlarda bulunmaktadır.

ayna, beden algısı, zayıflık, kadın, anoreksiya, anoreksiya nervoza, güzellik, aynaya bakmak

Anoreksiya nervozanın tanı kriterleri · C

Bireyin vücut ağırlığını ya da biçimini nasıl algıladığıyla ilgili bir bozukluk vardır, birey kendini değerlendirirken vücut ağırlığı ve biçimine yersiz bir önem yükler, o sıradaki düşük vücut ağırlığının önemini hiçbir zaman kavrayamaz.

anoreksiya, anoreksiya nervoza, tıkanırcasına yeme, kusma, zayıflık, yemek, az yemek, muz, tabak

Anoreksiya nervozanın alt tipleri

Kısıtlayıcı Tip: Bu alt tür, daha çok diyet yaparak, neredeyse hiç yemek yemeyerek ve/ya da aşırı spor yaparak vücut ağırlığının kaybedildiği görünümleri tanımlamaktadır.

anoreksiya, anoreksiya nervoza, tıkanırcasına yeme, kusma, zayıflık, yemek, çok yemek, ziyafet, sofra

Tıkınırcasına Yiyen/Çıkaran Tip: Son üç ay içinde yineleyen tıkınırcasına yeme ya da çıkarma (örn. kendi kendini kusturma ya da laksatif ilaçlar, diüretikler ya da lavmanın kötüye kullanılması) dönemleri bulunmaktadır.

anoreksiya, dsm, dsm5, anoreksik, hasta, yatan, ev, uzanmak

Anoreksiya nervozada görülen belirtiler

  • Menstruasyon döngüsünün (kadınlarda) en az 3 ay olmaması,
  • Kalsiyum kaybına bağlı kemik erimeleri veya kırıklar,
  • Saç ve tırnaklarda kırılmalar,
  • Cilt kuruluğu ve cildin sararması,
  • Kansızlık, kas dokusunda yıkılmalar, kalp kasında güçsüzlüğe bağlı kalp sorunları,
  • Aşırı kabızlık,
  • Düşük tansiyon, yavaş nefes alma ve düşük nabız sayısı,
  • Vücut sıcaklığında düşme,
  • Depresyon, algılama becerisinde düşüş, hareketlerde yavaşlama

Bir yakınınızda anoreksiya nervoza belirtileri mevcutsa atacağınız en doğru adım o kişiyi psikiyatriste yönlendirerek yardım almasını sağlamaktır.

190 kişi okudu

Psikolog Cenk UMUR

Psikolog Cenk Umur, 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2013 yılında Ali Osman Demirtaş Vakfı Özel Yatılı Bakım Merkezi’nde psikoz tanısı alan hastalar ve zihinsel engellilere yönelik psikososyal destek içerikli çalışmalar yaptıktan sonra 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’nde kadına yönelik şiddet, sigara ve madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı, intihar, otizm spektrum bozukluğu ve diğer gelişimsel bozukluklar alanında çalışmalar yapmıştır. 2018 yılından itibaren İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde psikolojik danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir