Alfa lipoik asit, bazı enzimlerin yapısına katılan vitamin benzeri bir biyokimyasal maddedir.

d vitamini, ışık, güneş, ilaç, omega 3,

1 · Alfa lipoik asit hangi besinlerde bulunur?

Alfa lipoik asit; vücut tarafından üretilebildiği gibi yukarıdaki besinlerden alınabilir ya da besin takviyesi şeklinde kullanılabilir.

Domates, tarla domatesi, domates yetiştirme

2 · Alfa lipoik asit, antioksidan özellik gösterir mi?

Zararlı oksijen türlerini ve nitrojen parçalarını yok etmesi nedeniyle alfa lipoik asit, güçlü antioksidan özellik gösteriyor.

ıspanak, yeşillik, spinach

3 · Alfa lipoik asit, diyabete karşı kullanılabilir mi?

Alfa lipoik asit, glikozun hücreye girişine aracılık eden GLUT-4’ün yapımını artırması nedeniyle kan şekerinin dengelenmesini sağlayabiliyor. Ayrıca alfa lipoik asidin diyabetik nöropatiye (şeker hastalığına bağlı sinir harabiyeti) karşı kullanılabileceği ifade ediliyor.

şeker hastalığı, diyabet, diabet, şeker ölçüm cihazı, üç aylık şeker, glikolize hemoglobin, glikometre

Kolay emilmesi nedeniyle besin takviyesi şeklinde alınan alfa lipoik asidin gün içine dağıtılarak kullanılmasını öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler.

395 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

6 yorum

Hacer Cankurt · 11 Haziran 2020 10:25 tarihinde

1- aile toplantılarında şekerli bir besin tükettiğimde sonraki gün hiç bir şekilde doymuyorum. Bunun sebebi ne olabilir?
2- B12 eksikliği ve demir bağlama kapasitesi nasıl normale sokulur?
3 Covid19 karantina döneminde d3 almalımıyız?
4- Çinko eksikliğini hangi besinlerle karşılayabiliriz?
5- sırt ve boyun sivilceleri için nasıl bir beslenme uygulanmalı? (Herhangi bir cilt sorunu yok beslenme kaynaklı olabileceği düşünülüyor.)

Uz. Dyt. ŞENOL YILDIZ · 11 Haziran 2020 10:28 tarihinde

1 · Glikoz tolerans bozukluğu, insülin direnci ya da diyabet durumlarında, şeker tüketimini takiben halsizlik ve yorgunluk. 1-2 saat sonra acıkma görülebilir. Ertesi gün doymadığınızdan bahsetmeniz nedeniyle şikayetinizin şekere atfettiğiniz anlamla bağlantılı olabileceğini düşünüyorum.

Uz. Dyt. ŞENOL YILDIZ · 11 Haziran 2020 10:31 tarihinde

2 · B12 vitamini düzeyinizi bilmemiz önemli. Çok düşükse hekim denetiminde dodex gibi destekler önerilir. DBK yükselmesi, aneminin türlerini gösterir. Önce hekim değerlendirmesi, takiben uzman diyetisyen denetiminde beslenme tedavisi uygulanmalı.

Uz. Dyt. ŞENOL YILDIZ · 11 Haziran 2020 10:33 tarihinde

3 · Daha önceden düşük D3 öykünüz yoksa, sakin yerlerde açık kıyafetle güneş almanız, yürüyüş yapmanız yeterlidir. D vitamini içeren besinleri ihmal etmemeniz de önceliklidir. İlişkin yazımı okuyabilirsiniz.

Uz. Dyt. ŞENOL YILDIZ · 11 Haziran 2020 10:34 tarihinde

4 · Çinko yazımı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uz. Dyt. ŞENOL YILDIZ · 11 Haziran 2020 10:37 tarihinde

5 · İnatçı ve sürekli tekrarlayan sivilceler önemsenmeli, stres ya da ilaç yan etkisine bağlı olabilir. Dermatolog ile görüşün. Sonrasında benimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir