Ağustos ayında sağlıklı beslenmenin yolu daha lezzetli, besin içeriği zengin, zirai ilaçlar ve hormonlardan uzak besinleri seçmekten geçiyor.

pazar, market, alışveriş, soğan, havuç

Doğal tarım kaynaklarının değişmesi, seracılığın gelişmesi, ithal ürünlerin artması ve besinleri işleme yöntemlerinin gelişmesi; ekolojik tarımı, hangi meyvenin ve sebzenin hangi mevsime ait olduğunu bile ne yazık ki unutturmuş durumdadır. Günümüz dev marketlerinde neredeyse tüm meyve ve sebzeleri raflarda sağlıksız olduğu kadar lezzetsiz şekilde dört mevsim görüyoruz.

Domates, tarla domatesi, domates yetiştirme

Herhangi bir kronik hastalığınız yoksa ağustos ayında besin değeri daha yüksek, daha ucuz, daha lezzetli ve muhtemelen kimyasal içeriği daha düşük aşağıdaki besinleri uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz:

Ağustos ayı meyveleri

Bu meyveleri;  diyabet, insülin direnci ve tiroit hastalıklarınız yoksa ağustos ayı dışında da reçel yaparak uzman diyetisyeninizin önereceği ölçüde tüketebilirsiniz.

üzüm, salkım, grape

Ağustos ayı sebzeleri

Bu besinleri mevsiminde dondurmanız koşuluyla ağustos ayı dışında da uzman diyetisyeninize danışarak tüketebilirsiniz. Eğer hipertansiyonunuz, tiroit ve böbrek hastalıklarınız yoksa konserve edilmiş şekilde tüketebilirsiniz.

Ağustos ayında taze meyve ve sebze seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Marketten veya pazardan alışveriş yaparken meyvelerin iri ve gösterişli olanlarını seçmek yerine; küçük ve düzgün görünümlü olanlarını tercih edin. Ayrıca kısmen de olsa çürüksüz, pörsümemiş, sulu, geleneksel şekilde kendine has kokusunu kaybetmemiş olmasına dikkat edin.

Su, içme suyu, soğuk su, meyveli su, yeşil elmalı su, maden suyu, soda

Yeşil yapraklı sebzelerin ve otların yaprakları bol ve canlı; patatesin nodüllenmemiş, yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanlarını; fasulyenin ise kırıldığında gevrek ses çıkartan ve kılçıksız olanlarını tercih etmenizi öneriyorum. Ağustos ayında uygun miktarda su tüketerek sıvı dengenizi sağlamayı unutmayın. Ağustos ayının sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

1.335 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

7 yorum

nesrin gündoğan · 20 Ağustos 2019 13:27 tarihinde

şenol bey merhaba . ben mısırın ekmek yerine olduğunu bilmiyordum . acaba ne kadar yersem ekmek sayacağım ? teşekkür ediyorum .

Diyetisyen Şenol YILDIZ · 20 Ağustos 2019 13:34 tarihinde

Nesrin Hanım merhaba.
Mısır, besin bileşimi bakımından ekmek yerine geçen sınıflandırmada yer almaktadır. Mısırın aşağıda yer alan çeşit ve miktarları, 1 ince dilim ekmek yerine geçmektedir:
* 2 yemek kaşığı (20 g) kuru mısır
* Yarım kase (60 g) haşlanmış mısır
* 1 küçük adet (100 g) koçan mısır
* 2 su bardağı (20 g) yağsız patlamış mısır

GÜLSÜM TANRIVERDİ · 20 Ağustos 2019 14:36 tarihinde

SARI KİRAZINDA ÖDEM ATMA MUCİZESİ VARMI

Diyetisyen Şenol YILDIZ · 20 Ağustos 2019 14:52 tarihinde

Merhaba Gülsüm Hanım,
Potasyum içeren besinler, ödem atımını desteklemektedir. Sarı kirazda yoğunlukla beta-karoten dediğimiz A vitaminin öncü maddesi, C vitamini ve folik asit bulunuyorken bir miktar potasyum da içermektedir. Ödem atımına destek olabilecek besinler için en yakın Diyetisyene başvurmanızı öneriyorum.

Melike UYSAL · 12 Ağustos 2020 09:03 tarihinde

Kirazda ödem yapmazmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir