kimyon, kimyonun faydaları, cumin, cummin, diyette kimyon faydaları
Beslenme ve Diyet Yazıları,  Fitoterapi,  Güncel,  Yazılar

5 maddede: “Kimyon”

Ana vatanı Akdeniz ve Orta Doğu olan ve dünya mutfağında yaygın şekilde kullanılan kimyon, 100’den fazla kimyasal bileşen içermektedir. İslam inancında kimyonun ölüm dışındaki hastalıkların tamamına şifa verdiğine inanılmaktadır.

kimyon, kimyonun faydaları, cumin, cummin, diyette kimyon, sarı baharat

1 • Kimyonun besin değeri

  • Mineraller: Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, Sodyum, Nonhem demir
  • Vitaminler: A, Piridoksin, C, D, E
  • Enerji veren besin ögeleri: Karbonhidrat, Bitkisel proteinler, Bitkisel yağlar

2 • Kimyonun fizyolojik etkileri ve yararları

İçeriğinde bulunan timol, ağızdan başlayarak pek çok salgı bezini uyararak sindirim enzimlerini aktive edebilir.

mide, karın, gaz, şişkinlik, abdominal bölge, kabızlık, bağırsak

Bileşiminde bulunan Magnezyum, Sodyum ve uçucu yağlar sayesinde sindirim sistemininin çalışmasını hızlandırabilir. Mide ağrısını hafifletebilir ve mide gazlarının giderilmesini destekleyebilir.

Nonhem Demir bakımından zengin bir bileşime sahip olduğundan devam eden demir yetersizliği anemisi tedavisini desteklemektedir.

Antioksidanlar ve serbest radikaller, elektron

Alkaloid, flavonoid ve fenol bileşenlerini yüksek miktarda içeren kimyon, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücuda zarar veren serbest radikallerle savaşarak inflamasyonu engellemektedir.

Sindirime uğradığı sırada açığa çıkardığı Megalomisin sayesinde kimyonun, besin kaynaklı enfeksiyonların görülme riskini azalttığı bildirilmiştir.

grip, nezle, çay, kupa, peçete, gözlük, bağışıklık sistemi

Kimyonun, üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı doğal bir tedavi ajanı olduğu öne sürülmektedir. Kimyon çayının astım ve bronşite karşı kullanılabileceği belirtilmektedir.

cilt, yüz, deri, e vitamini

İçerdiği E vitamini sayesinde kimyonun cildi nemlendirerek ciltte sarkma, kırışıklık ve yaşlılık lekelerinin oluşumunu geciktirdiği böylece deriye daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırdığı aktarılmaktadır.

3 • Kimyonun vücut ağırlığı üzerindeki etkileri

Kimyonun kilo vermeye yönelik etkileri hakkında yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Sağlıklı şekilde ağırlık kaybı için Diyetisyeniniz ile görüşmenizi öneriyorum.

Diyetisyen, online diyet, beslenme uzmanı, doktor

4 • Kimyonun hamilelik ve emziklilikte kullanımı

Kimyonun hamilelik döneminde kullanımına yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmamakla birlikte hamilelik döneminde Diyetisyen, Hekim ya da Eczacı denetimi dışında kullanılmaması önerilmektedir.

hamile, gebe, hamileler için diyet, gebelikte beslenme

Kimyon, süt salınımını artırarak süt kalitesini yükseltmesi nedeniyle emziklilik döneminde güvenle kullanılabilir.

emzirme, sütüm gelmiyor, süt artırma, bebeğin emmesi

5 • Kimyonun zararları ve yan etkileri

Yüksek miktarda ya da uzun süreli kimyon kullanımı; mide ağrısı, baş dönmesi ve zihin karışıklığına neden olabilir. Düzenli olarak ilaç kullanan hastaların, ilaç etkileşimleri hususunda Diyetisyen ve Hekimleri ile görüşmeden kimyonu kullanmamalarını öneriyorum.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

Diyabet başta olma üzere kronik hastalığı bulunanların kimyonu Diyetisyen denetiminde kullanmalarını tavsiye ediyorum. Sağlıkla kalın.

353 kişi görüntüledi
Bu yazıyı okuduğunuzu arkadaşlarınıza gösterin

Diyetisyen Şenol YILDIZ; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Cebeci Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanelerinde beslenme alan çalışmalarını tamamlayarak Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmuş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde yüksek lisansını sürdürmektedir. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Şenol YILDIZ,  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi‘nde Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.000’i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir