kimyon, kimyonun faydaları, cumin, cummin, diyette kimyon faydaları
Beslenme ve Diyet Yazıları,  Fitoterapi,  Güncel,  Yazılar

5 maddede: “Kimyon”

Ana vatanı Akdeniz ve Orta Doğu olan ve dünya mutfağında yaygın şekilde kullanılan kimyon, 100’den fazla kimyasal bileşen içermektedir. İslam inancında kimyonun ölüm dışındaki hastalıkların tamamına şifa verdiğine inanılmaktadır.

kimyon, kimyonun faydaları, cumin, cummin, diyette kimyon, sarı baharat

1 • Kimyonun besin değeri

  • Mineraller: Kalsiyum, Magnezyum, Potasyum, Sodyum, Nonhem demir
  • Vitaminler: A, Piridoksin, C, D, E
  • Enerji veren besin ögeleri: Karbonhidrat, Bitkisel proteinler, Bitkisel yağlar

2 • Kimyonun fizyolojik etkileri ve yararları

İçeriğinde bulunan timol, ağızdan başlayarak pek çok salgı bezini uyararak sindirim enzimlerini aktive edebilir.

mide, karın, gaz, şişkinlik, abdominal bölge, kabızlık, bağırsak

Bileşiminde bulunan Magnezyum, Sodyum ve uçucu yağlar sayesinde sindirim sistemininin çalışmasını hızlandırabilir. Mide ağrısını hafifletebilir ve mide gazlarının giderilmesini destekleyebilir.

Nonhem Demir bakımından zengin bir bileşime sahip olduğundan devam eden demir yetersizliği anemisi tedavisini desteklemektedir.

Antioksidanlar ve serbest radikaller, elektron

Alkaloid, flavonoid ve fenol bileşenlerini yüksek miktarda içeren kimyon, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, vücuda zarar veren serbest radikallerle savaşarak inflamasyonu engellemektedir.

Sindirime uğradığı sırada açığa çıkardığı Megalomisin sayesinde kimyonun, besin kaynaklı enfeksiyonların görülme riskini azalttığı bildirilmiştir.

grip, nezle, çay, kupa, peçete, gözlük, bağışıklık sistemi

Kimyonun, üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı doğal bir tedavi ajanı olduğu öne sürülmektedir. Kimyon çayının astım ve bronşite karşı kullanılabileceği belirtilmektedir.

cilt, yüz, deri, e vitamini

İçerdiği E vitamini sayesinde kimyonun cildi nemlendirerek ciltte sarkma, kırışıklık ve yaşlılık lekelerinin oluşumunu geciktirdiği böylece deriye daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırdığı aktarılmaktadır.

3 • Kimyonun vücut ağırlığı üzerindeki etkileri

Kimyonun kilo vermeye yönelik etkileri hakkında yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Sağlıklı şekilde ağırlık kaybı için Diyetisyeniniz ile görüşmenizi öneriyorum.

Diyetisyen, online diyet, beslenme uzmanı, doktor

4 • Kimyonun hamilelik ve emziklilikte kullanımı

Kimyonun hamilelik döneminde kullanımına yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmamakla birlikte hamilelik döneminde Diyetisyen, Hekim ya da Eczacı denetimi dışında kullanılmaması önerilmektedir.

hamile, gebe, hamileler için diyet, gebelikte beslenme

Kimyon, süt salınımını artırarak süt kalitesini yükseltmesi nedeniyle emziklilik döneminde güvenle kullanılabilir.

emzirme, sütüm gelmiyor, süt artırma, bebeğin emmesi

5 • Kimyonun zararları ve yan etkileri

Yüksek miktarda ya da uzun süreli kimyon kullanımı; mide ağrısı, baş dönmesi ve zihin karışıklığına neden olabilir. Düzenli olarak ilaç kullanan hastaların, ilaç etkileşimleri hususunda Diyetisyen ve Hekimleri ile görüşmeden kimyonu kullanmamalarını öneriyorum.

çay, bitki çayı, demleme çay, porselen çay seti, hangi çay

Diyabet başta olma üzere kronik hastalığı bulunanların kimyonu Diyetisyen denetiminde kullanmalarını tavsiye ediyorum. Sağlıkla kalın.

190 kişi görüntüledi
Bu yazıyı okuduğunuzu arkadaşlarınıza gösterin

Diyetisyen Şenol Yıldız, 7 Kasım 1991 tarihinde Bursa‘da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü‘nden mezun olmuştur. Lisansüstü eğitimine Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü‘nde devam etmektedir. Lisans tezini Genç Erişkin Üniversite Öğrencilerinde Akademik Stres ile Şeker Tüketimi ve Yeme Davranış Bozuklukları Arasındaki İlişki üzerine hazırlamış, yüksek lisans tezini ise Obez Hastalarda Yaşam Kalitesinin Özerklik İlkesi Açısından Değerlendirilmesi üzerine hazırlamaktadır. 2014 yılında GNC Live Well şirketinin Bursa bölgesinde besin destekleri, sporculara yönelik besinsel ergojenik destekler ve fitoterapi üzerine Danışman Diyetisyenlik yaptıktan sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi‘nde Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak görev yapmaya başlamıştır. 5 yıl önce başlayıp 7.000’i aşkın hasta ve danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir