Tilya (tilia, mahkeme ağacı); ıhlamur bitkisinin haziran, temmuz ve ağustos aylarında açan beyaz ve sarı renkteki çiçeklerine deniliyor.

ıhlamur, tilia, tilya kürü, çiçek açmış ıhlamur ağacı

Tilya kürü; kurutulmuş ıhlamur çiçeğinin veya çiçekli ıhlamurun, kuşburnunun ve altın otunun suya eklenmesiyle elde ediliyor.

altın otu, altınotu, Helichrysum arenarium

altın otu · Helichrysum arenarium

Tilya kürünün 1 ay boyunca günde 2 veya 3 kez uygulanması durumunda, ayda 1-1,5 kg (bu değer bazı web sitelerinde 4-8 kg olarak belirtilmiştir) ağırlık kaybı gerçekleştiği iddia ediliyor.

baskül, tartı, kilo ölçme, tartılma, yağ ölçüm cihazı, vücut analizi

Bu nedenle tilya kürü; bitki çayı tüketmekten hoşlanan, ağırlık kaybetmeyi hedefleyen ve form kazanmak isteyen bireyler tarafından tercih ediliyor.

Yeşil çay, kateşinyeşilçay

Diğer pek çok kürde olduğu gibi tilya kürünün de metabolizmayı hızlandırdığı, iştahı baskıladığı, uzun süre tok tuttuğu ve yağ yakımı sağladığı iddia ediliyor.

Yeşil çay, kateşin, yeşilçay

Ihlamurun ağırlık kaybına yönelik etkisi net değil

Stres belirtilerini hafifletici ve soğuk algınlığı semptomlarını giderici özellikleri bulunan ıhlamurun ağırlık kaybını desteklediğine dair geçerli kanıt yoktur.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

Mucize aramayın

Bitkiler, her ne kadar doğal ve zararsız gibi görünse de doğru kullanılmadığında ciddi yan etkilere hatta ölüme neden oluyor. Bu nedenle bitkilerin kullanımı konusunda bilinçlenmek ve gerektiğinde uzman desteği almak gerekiyor. Bitkilerin ağırlık kaybına yönelik etkileri ve kullanım alanlarına yönelik e-kitabımı buradan inceleyerek edinebilirsiniz.

bitki çayı, kitap, dergi, mac, bilgisayar, okuma, araştırma, masa

Sabırlı olun

Aldığınız kiloları bir an önce -hızlıca- vermek istediğinizi biliyorum. Yıllar içinde oluşan hatalı beslenme alışkanlıklarını bir çırpıda değiştirmek, hele ki 1 aylık kürlere bel bağlanmak doğru değildir. Beslenmenizi, diğer faktörlerle birlikte ele alarak yaşam biçiminizi değiştirmeye odaklanın. Bu konuda uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum.

578 kişi okudu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 6 yıl önce başlayıp 8.500’ü aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir. Şenol YILDIZ'ın Diyetinizde Bitkilere Yer Açın e-kitabını Google Play Kitaplar üzerinden inceleyerek satın alabilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir